Wózki polecane do przewozu palet
Stosowanie paletyzacji jest powszechne i podlega jej znaczna liczba towarów różnego rodzaju. Wynika to przede wszystkim z faktu, że pozwala ona na spore zmniejszenie ilości miejsca niezbędnego do przechowywania rozmaitych ładunków, a także ułatwia ich transport oraz późniejsze przemieszczanie wewnątrz poszczególnych obiektów. O ile w działalności logistycznej i przeładunkowej najpowszechniej używa się klasycznych wózków widłowych, będących podstawowym wyposażeniem niemal wszystkich magazynów, a tyle ich znakomitym uzupełnieniem, a w niektórych przypadkach alternatywą okazują się doskonałe wózki paletowe UNICRAFT. Przyjrzyjmy się zasadzie ich działania i sprawdźmy, jakie są typy sprzętu tego typu.
Co trzeba wiedzieć o wózkach paletowych?
Wózki paletowe to urządzenia umożliwiające sprawny przewóz palety dzięki swej wysokiej zdolności manewrowej. Są one wyposażone w specjalne widły, na których końcach znajdują rolki podtrzymujące ładunek. W głównej części konstrukcji umieszczone są obrotowe kółko jezdne połączone z rączką służącą do ciągnięcia lub popychania wózka, a także sterowania jego torem jazdy. Obsługuje ona również hydrauliczny system podnoszenia i opuszczania wideł, co pozwala na podniesienie lub obniżenie palety, pod którą wprowadzono wózek. W zależności od potrzeb wózki paletowe mają różną długość wideł oraz nośność, przesądzającą o maksymalnej masie obsługiwanego ładunku.
W jakich wersjach oferowane są wózki paletowe?
Wózki paletowe występują w wariantach klasycznych, służących do przewozu palet, oferuje się je również w wersjach kombinowanych, które dodatkowo zapewniają możliwość podniesienia palety np. w celu umieszczenia na elemencie linii transportowej czy regale magazynowym. Tam, gdzie operacje takie są wykonywane częściej, opcją może być wózek wysokiego podnoszenia z masztem znanym z klasycznych widlaków. Wózki wyposaża się jednak także w rozmaite akcesoria np. wagę wraz z drukarką. Na uwagę zasługują ponadto także wygodne w użytkowaniu, elektryczne wózki paletowe, które umożliwiają wolne manewrowanie z dyszlem pionowym, co ma znaczenie w szczególności w obiektach o niewielkiej powierzchni.