Rodzaje kluczy udarowych
Wykonywanie połączeń śrubowych bywa czasochłonne i nie zawsze jest łatwe, ponieważ w wielu przypadkach konieczne jest dokręcenie elementów ze ściśle określonym momentem, a przy demontażu zastosowanie siły odkręcającej o nierzadko bardzo dużych wartościach. Rozwiązaniem, które usprawnia przeprowadzanie operacji tego rodzaju, będzie zastosowanie odpowiedniego narzędzia. W warsztatach oraz na halach montażowych czy w firmach zajmujących się wznoszeniem rozmaitych konstrukcji nieodzownym elementem wyposażenia będą klucze udarowe AIRCRAFT. W zależności od specyfiki realizowanych prac mogą one jednak występować w rozmaitych wariantach. Przekonajmy się, jakie są typy kluczy udarowych i sprawdźmy, do czego będą one potrzebne.
Typy kluczy udarowych
Klucze udarowe różnią się od siebie zarówno mechanizmem generowania udaru, jak i napędem. Do użytku stacjonarnego zwykle wybierane są urządzenia pneumatyczne, które cechują się niższą masą, cichszą pracą oraz uzyskiwaniem znakomitych parametrów użytkowych, wymagają jednak podłączenia do instalacji dystrybuującej sprężone powietrze. Alternatywą są klucze elektryczne. Będą one wprawdzie cięższe, lecz nie potrzebują drogiej sprężarki, a co ważne, w wersjach akumulatorowych można ich używać w dowolnym miejscu. Będą one jednak miały większe rozmiary, a operowanie nimi nie jest tak wygodne ze względu na wagę. Producenci narzędzi tego rodzaju stosują też różne mechanizmy generowania udaru. W grę wchodzi m.in. układ typu rocking dog, twin hammer, jumbo hammer, double Hammer czy pin clutch lub less clutch.
Do czego używane są klucze udarowe?
Z kluczy udarowych korzysta się tam, gdzie potrzebne jest szybkie wykonywanie dużej ilości połączeń albo w miejscach, gdzie znaczenie ma zastosowanie ściśle określonego momentu dokręcającego.