Mechanizm działania giętarki do blach
Gięcie blach jest jednym z najczęściej wykorzystywanych sposobów obróbki plastycznej tych elementów. Obecnie coraz częściej zastępuje tradycyjne spawanie oraz cięcie, ponieważ zapewnia niższe koszty produkcji oraz lepszą estetykę gotowego produktu. Aby proces gięcia blach przebiegał sprawnie i zgodnie z założeniami, wykorzystuje się specjalne urządzenia, powszechnie nazywane giętarkami. Znajdują one zastosowanie w wielu kategoriach przemysłu, a także w użytku domowym.
W jaki sposób działają giętarki do blach?
Obecnie dostępne są różne modele tego urządzenia, różniące się przede wszystkim napędem, a także poziomem zaawansowania technologicznego. Do najprostszych należą zaginarki dekarskie, stosowane do cienkich arkuszy blachy. Prasy krawędziowe stosuje się do najtwardszych i najgrubszych blach, są wydajne i wysoce skuteczne. Giętarki segmentowe uznawane są za urządzenia średniozaawansowane. Dostępne są w wersji automatycznej, półautomatycznej oraz ręcznej.
Niezależnie od rodzaju, giętarki powinny być trwałe i niezawodne. Do tej grupy z pewnością zaliczają się giętarki METALLKRAFT. Podczas procesu gięcia blacha dociskana jest do stołu roboczego za pomocą belki dociskowej. Wystająca poza belkę część blachy zostaje zagięta przez belkę gnącą, poruszającą się ruchem prostoliniowym lub złożonym ruchem obrotowym, zgodnym z kierunkiem zaginania blachy. Na skutek działania momentu zginającego powstaje odkształcenie na krzywiźnie giętej blachy.
W chwili, kiedy z blachy zostaje zdjęte obciążenie, dochodzi do sprężystego odkształcenia powrotnego zagiętego fragmentu blachy. Właśnie z tego powodu efekt widoczny podczas zaginania jest inny niż końcowy kształt blachy. Ze względu na specyfikę tego procesu powinien być on wykonywany przez specjalistów z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu.