Jakim celom służą pistolety do sprężonego powietrza?
W zastosowaniach przemysłowych szeroko korzysta się z możliwości oferowanych przez instalacje pneumatyczne. Pozwalają one na używanie narzędzi, które są napędzane strumieniem powietrza podawanym pod wysokim ciśnieniem. Dzięki takiemu rozwiązaniu sprzęt jest znacznie lżejszy niż urządzenia zasilane prądem np. popularne elektronarzędzia, a także oprzyrządowane hydrauliczne, gdzie całość jest cięższa z uwagi na masę używanego oleju. Pneumatyka sprawdza się też tam, gdzie zachodzi potrzeba wyeliminowania iskrzenia czy nagrzewania się elementów do wysokiej temperatury. Warto też pamiętać, że przy napędzie tego rodzaju jest emitowany dużo mniejszy hałas. Przykładem oprzyrządowania, które może przydać się w wielu zastosowaniach produkcyjnych czy warsztatowych są pistolety do sprężonego powietrza AIRCRAFT. Przyjrzyjmy się bliżej ich działaniu i funkcjonalności.
Co trzeba wiedzieć o pistoletach do sprężonego powietrza?
Pistolety na sprężone powietrze to najczęściej urządzenia przeznaczone do podawania strumienia gazu o odpowiednich w danym przypadku własnościach. Są one podłączane do instalacji pneumatycznej przy pomocy właściwego złącza, a ich najważniejszymi elementami są zawór spustowy otwierający lub blokujący przepływ medium, lanca o dopasowanej do konkretnego zastosowania długości oraz rękojeść o kształcie zapewniającym pewny chwyt. Ważnym elementem są dysze o rozmaitych właściwościach montowane na lancy. Wśród nich znajdują się zarówno takie, które pozwalają na uzyskanie strumienia bardziej skoncentrowanego, rozproszonego, płaskiego, jak i modyfikujące ilość zużywanego powietrza za sprawą tzw. dyszy Venturiego, która dzięki przepływowi gazu pod ciśnieniem zasysa dodatkowy strumień z otoczenia. W grę wchodzą też np. noże powietrzne i końcówki typy dead end podnoszące bezpieczeństwo użytkowania.
Jaką funkcję pełnią pistolety do sprężonego powietrza?
Pistolety do sprężonego powietrza to najczęściej urządzenia przedmuchowe, które mogą być wykorzystywane do utrzymywania czystości na stanowisku pracy, a także pozbywania się zanieczyszczeń z narzędzi lub materiałów. Często służą do wypierania cieczy albo suszenia rozmaitych podzespołów. Sprawdzają się też przy udrażnianiu różnych instalacji.