Jakie są różnice między frezarką a tokarką do drewna?
Podczas kompleksowej obróbki drewna, z którego mają powstać przedmioty użytkowe, stosowane są różnorodne narzędzia oraz metody obróbki tego naturalnego materiału. Jedną z częściej stosowanych metod obróbki drewna jest obróbka skrawaniem, podczas której wykorzystywane są frezarki i tokarki do drewna. Wyjaśniamy, czym różnią się te maszyny.
Obróbka drewna w praktyce
Aby ze ściętych pni drzew powstały przedmioty użytkowe lub materiały budowlane i wykończeniowe, konieczne jest zastosowanie wielu odmiennych pod względem sposobu działania oraz przeznaczenia maszyn do drewna. Ich dobór uzależniony jest m.in. od specyfiki wyrobów drewnianych, ich rozmiarów oraz kształtu. W przemyśle drzewnym oraz w branży stolarskiej znajdują zastosowanie m.in. frezarki i tokarki do drewna. Jako polska firma mamy swój wkład w funkcjonowanie bardzo ważnych branż, dostarczając nowoczesne i wydajne maszyny oraz kontynuując dziedzictwo jarocińskiej firmy Zotech. W naszej ofercie znajdują się m.in. frezarki do obrzeży, okleiniarki i wiertarki, z których korzystają mali i średni producenci z branży drzewnej oraz zakłady stolarskie. Dostarczamy rozwiązania, które rewolucjonizują rynek, są odpowiedzią na rosnące potrzeby branży drzewnej i stolarskiej oraz przenoszą obróbkę drewna na całkiem inny poziom.
Frezarka i tokarka do drewna – podobieństwa i różnice
Zarówno frezarka, jak i tokarka służą w celu obróbki skrawaniem elementów drewnianych o różnym przeznaczeniu np. części mebli, pozwalając nadać im fantazyjne kształty i atrakcyjny wygląd. Frezarki i tokarki znajdują zastosowanie na późniejszym etapie obróbki drewna, nadając mu ostateczną formę. Tutaj kończą się podobieństwa pomiędzy frezarkami i tokarkami, bo maszyny te cechują się całkiem innym sposobem obróbki materiału.
W jaki sposób frezowane jest drewno?
Frezowanie drewna odbywa się poprzez wprawienie w ruch frezu, czyli wielostożkowego narzędzia skrawającego. Pozwala on na nadanie drewnu kształtu identycznego z kształtem frezu. Dzięki frezarkom powstają m.in. estetyczne, ozdobne listwy wykończeniowe, cokoliki oraz obrzeża desek, frontów drzwiowych i innych użytkowych produktów z drewna. Frezowanie znajduje zastosowanie w przypadku elementów drewnianych o charakterze liniowym.
W jaki sposób toczone jest drewno?
Obróbka drewna, która uwzględnia zastosowanie tokarek, przebiega w nieco inny sposób. Charakterystyczne jest to, że w przypadku toczenia to drewniany element wprawiany jest w ruch, a następnie zostaje do niego zbliżony element skrawający, czyli właściwie dobrane dłuto. Dzięki tokarce możliwa jest produkcja ozdobnych elementów z drewna, np. tralek do balustrad, nóg stołów i krzeseł, elementów oparć meblowych. Toczenie znajduje zastosowanie w przypadku elementów symetrycznie opisanych wokół własnej osi o podstawie prostopadłościanu.
Frezarka i tokarka różnią się więc pod względem budowy oraz możliwości zastosowania na etapie obróbki poszczególnych elementów drewnianych. Kluczową różnicą jest to, w jaki sposób obrabiany materiał poddawany jest działaniu narzędzi skrawających oraz jaki ma on kształt.