Jakie rodzaje spawarek sprawdzą się w warsztatach?
Dzięki technice spawalniczej można nie tylko spajać, ale także ciąć metale m.in. stal, aluminium oraz stopy metali nierdzewnych. Wyposażenie warsztatu usługowego, produkcyjnego lub warsztatu majsterkowicza powinno uwzględniać dostosowaną do swojego przeznaczenia oraz możliwości technicznych i umiejętności operatora spawarkę. Do wyboru mamy szereg urządzeń, które różnią się m.in. amperażem, sposobem zasilania i funkcjonalnością. Podpowiadamy, jaką spawarkę wybrać do warsztatu i na co zwrócić szczególną uwagę.
Jakie spawarki stosowane są najczęściej?
Technika spawalnicza uwzględnia kilka metod spawania, które różnią się pod względem stopnia trudności, zastosowania i rodzaju energii, którą zasilana jest spawarka. Najczęściej stosowane w warsztatach są spawarki zasilane energią elektryczną – stanowią one wyposażenie zarówno przedsiębiorców, którzy oferują usługi spawalnicze, jak i korzystających ze spawarki jedynie w celu zaspokojenia własnych potrzeb amatorów. Spawanie elektryczne stało się najbardziej popularne ze względu na wiele możliwości zastosowania spawarek zasilanych prądem – urządzenia te dostępne są w wielu rodzajach, gwarantując możliwość zastosowania przemysłowo-produkcyjnego oraz hobbystycznego.
Metody spawania spawarką elektryczną
Spawarki elektryczne dzielimy na m.in.:
- spawarki MMA (spawanie elektrodą otuloną),
- spawarki TIG (spawanie nietopliwą elektrodą łukową),
- spawarki MIG/MAG (spawanie w osłonie gazowej).
Wszystkie znajdują zastosowanie w warsztatach, jednak powinny zostać dobrane względem indywidualnych potrzeb, które uwzględniają m.in. rodzaj spawanych materiałów, precyzję wykonania i wytrzymałość spoin, a także wiedzę i doświadczenie spawacza.
Zastosowanie spawarek MMA
Spawanie elektrodą otuloną to jedna z najstarszych technik spawalniczych. Ma ona liczne zalety, jednak nie jest wolna od wad. Spawarki MMA są tanie, można z nich korzystać w różnych warunkach oraz zapewniają możliwość wykonania trwałych i estetycznych spoin. Ta opcja sprawdzi się zarówno w przypadku zawodowców, jak i amatorów, jednak warto wiedzieć, że urządzenia pozwalające na spawanie łukowe elektrodą otuloną nie są szczególnie wydajne, jeżeli weźmiemy pod uwagę prędkość spawania.
Zastosowanie spawarek TIG
Spawanie nietopliwą elektrodą łukową to jedna z najbardziej uniwersalnych technik spawalniczych. Spawarki TIG doskonale sprawdzają się w różnych warsztatach, gwarantując wysoką jakość wykonanych spoin oraz ich wyjątkową wytrzymałość mechaniczną. Nie bez znaczenia w tym przypadku jest także czystość powstałych spoin, która wpływa na estetykę np. wytwarzanych konstrukcji stalowych. Możliwość zautomatyzowania pracy spawarki TIG sprawia, że może być ona stosowana także w zakładach produkcyjnych i przemysłowych. Oferujemy nowoczesne i intuicyjne w obsłudze spawarki inwertorowe TIG. Wysoka jakość oraz nowoczesna konstrukcja oferowanych Państwu urządzeń pozwolą na ich zastosowanie w wielu branżach, gwarantując komfort i bezpieczeństwo obsługi.
Zastosowanie spawarek MIG/MAG
Spawarki MIG/MAG, czyli spawanie z zastosowaniem migomatu, także znajduje zastosowanie w różnego rodzaju warsztatach. Urządzenia umożliwiające spawanie w osłonie gazów technicznych wymagają jednak obsługi przez doświadczonych spawaczy, bo jakość wykonanych nimi spoin w dużej mierze zależy od umiejętności operatora spawarki.