Do czego służą grubiarki?
Grubiarka jest jedna z podstawowych maszyn przydatnych podczas pracy przy obróbce drewna. Wyjaśniamy, czym ona jest i jak działa.
Co to jest grubiarka?
Grubiarka nazywana jest często także grubościówką. Jest to strugarka do obróbki jednostronnej drewnianych płaszczyzn, głównie do nadawania deskom identycznych wymiarów z grubości. Artykuły drewniane o takich samych wymiarach są konieczne podczas wielu prac budowlanych, dlatego grubiarka jest sprzętem niezbędnym w profesjonalnych warsztatach i usługach, chociaż przyda się także podczas przydomowych prac stolarskich.
Jak działa grubiarka?
Aby skorzystać z grubiarki, należy najpierw odpowiednio nastawić położenie dolnego stołu w odniesieniu do wału z nożami skrawającymi na wymaganej wysokości. Podany drewniany element przesuwany jest po płaszczyźnie blatu roboczego a zamontowany u góry wał strugarski, usuwa jego nadmiar. Aby praca wykonana była precyzyjnie, element drewniany dociskany jest przez metalowe, górne wały. Napęd realizuje stalowy wał wciągający, który jest odpowiednio ryflowany dla optymalnego posuwu elementu. Opcją dodatkową jest wał wyjściowy, pokryty warstwą gumy, aby na delikatnym drewnie nie pozostały żadne ślady. Strugarka może być wyposażona w wał nożowy z klasycznymi ostrzami, wał TERSA, który charakteryzuje się szybką wymianą noży i ich automatyczną nastawą położenia oraz wał spiralny. Ten ostatni posiada spiralne ułożenie noży o wymiarach płytki 15x15x2, 5mm (4 krawędzie skrawające) na wałku skrawającym. Przy doborze rodzaju wału nożowego, kierujemy się głównie rodzajem obrabianego drewna oraz jego wilgotnością. Bardzo ważnym elementem obrabiarki są młoteczki zabezpieczające tzw. „przeciwodrzutniki” zabezpieczające przed odrzutem elementu. Zespół ten montowany jest na wejściu materiału w strefę roboczą maszyny.
Jakie parametry grubiarki są istotne?
Aby wybrać idealny model grubiarki, warto wziąć pod uwagę następujące parametry:
- moc silnika — pamiętajmy, im większa moc napędowa, tym łatwiejsza oraz szybsza praca grubiarki, zwłaszcza z twardym drewnem.
- prędkość posuwu — bezpośrednio wpływa na tempo pracy.
- waga maszyny — im cięższa grubiarka, tym większe bezpieczeństwo i stabilność pozwalająca na najbardziej precyzyjną obróbkę.
- wielkość blatu roboczego — najlepiej jest kierować się własnymi preferencjami, ale powierzchnia prowadzenia materiału, bezpośrednio przekłada się na komfort pracy dla operatora.
- maksymalna jednorazowa grubość zbioru — im wyższa, tym wydajniejsza obróbka.