Dlaczego bigowarki (nagniatarki) są potrzebne?
Duże opakowania wytwarza się zwykle ze kartonu wielowarstwowego. Najczęściej jako pudło oraz wieko do pakowania np. elementów mebli w paczki. Proces produkcji nie jest skomplikowany, lecz szczególne znaczenie ma w nim precyzja czynności.
Arkusze o dużych formatach, z których powstaną pudła różnego typu, muszą zostać poddane formatowaniu na odpowiednie wymiary, by po złożeniu miały odpowiedni kształt. Ponieważ używany materiał jest stosunkowo sztywny, dla ułatwienia późniejszego składania (w odpowiednich miejscach), wzdłuż linii cięć wykonuje się tzw. bigi, czyli rodzaj nagnieceń. Urządzeniem, które przyspiesza ten proces, jest bigowarko-rozkrawarka.
Jak działa bigowarka?
Podstawowym elementem bigowarki są dwa zespoły wałów, na których zamontowano krążkowe zespoły noży tnących oraz nagniatających. Jeden zespół nagniatający składa się z dolnego pierścienia z wybraniem rowkowym jako “big” oraz górnego pierścienia z pasującym do niego występem jako “kontrbigiem”. Jeden zespół noży tnących składa się z dolnego noża pierścieniowego oraz górnego noża pierścieniowego. Noże są w wykonaniu samo ostrzącym się. Działanie urządzenia polega na tym, że arkusze kartonów przemieszczane są przez krążkowe zespoły obróbcze – przechodzą przez szczelinę między górną a dolną zespołów wałów, co sprawia, że karton zostanie odpowiednio rozcięty, a równolegle do linii cięcia na ich powierzchni powstają nagniecenia. Cały górny zespół obróbczy posiada regulację na mimośrodach z trzema pozycjami do szybkiej nastawy grubości obrabianego kartonu. Dodatkowo górny wał ma zamocowaną miarę, co umożliwia precyzyjne pozycjonowanie zespołów obróbczych. Krążkowe zespoły obróbcze wykonane są na zacisk na wałach, co po zluzowaniu umożliwia szybkie przesuwanie i pozycjonowanie w wybranych punktach. Pozycjonowanie arkuszy jest możliwe dzięki skrajnym listwom bazowym lub za pomocą ruchomego zderzaka na stole roboczym. Zastosowane rozwiązania konstrukcyjne umożliwiają, szybkie zmiany wymiarów odrabianych kartonów co ogranicza do minimum czas przygotowania maszyny do pracy.