Czym różnią się sprężarki śrubowe od tłokowych?
Układy pneumatyczne są popularne we wszystkich zastosowaniach warsztatowych. Narzędzia napędzane siłą sprężonego powietrza są wydajne, a przy tym ciche i niezwykle lekkie w porównaniu ze sprzętem hydraulicznym czy chętnie używanymi elektronarzędziami. Bardzo proste jest także ich podłączanie. Do uzyskiwania właściwej ilości powietrza pod ciśnieniem niezbędny będzie jednak odpowiedni kompresor. Dostępne są dwa rodzaje konstrukcji sprężarki śrubowe oraz tłokowe. Zobaczmy, co je różni.
Jak działa sprężarka śrubowa?
Sprężarka śrubowa wytwarza odpowiednie ciśnienie i powoduje przepływ powietrza za sprawą dwóch wirników z zazębiającym się uzębieniem. Obracają się one dzięki przenoszeniu napędu z silnika elektrycznego, co może się odbywać za pomocą przekładni pasowej lub kół uzębionych. Oba zwoje obracają się w przeciwnych kierunkach. Powietrze dostaje się między nie, a ze względu na zmniejszającą się ilość miejsca jego ciśnienie wzrasta. Z zewnątrz strumień powietrza jest zasysany za sprawą wytwarzanego podciśnienia. Powietrze, które zostało sprężone, wydostaje się króćcem wylotowym i trafia do zbiornika. Sprężarki śrubowe cechuje niski poziom hałasu, a także wysoka trwałość. Są bardzo często wybierane do zastosowań profesjonalnych.
W jaki sposób pracują sprężarki tłokowe?
W sprężarkach tłokowych za zwiększanie ciśnienia i wymuszanie przepływu powietrza odpowiada tłoczysko poruszające znajdującym się wewnątrz cylindra tłokiem. Jego ruch posuwisto-zwrotny jest możliwy dzięki pracy mechanizmu korbowego, który powoduje naprzemienne cykle zasysania powietrza z zewnątrz i sprężania, a następnie odprowadzania przez zawór do podłączonego do urządzenia zbiornika powietrza. Istnieje też możliwość stosowania dwóch cylindrów lub układów obustronnego działania, co zapewnia nieprzerwane wytwarzanie ciśnienia. Dużą zaletą sprężarek tłokowych jest prosta konstrukcja, duża niezawodność oraz niższa niż w przypadku kompresorów śrubowych cena. Urządzenia tego typu są chętniej wybierane do użytku półprofesjonalnego lub amatorskiego.