Jak działają frezarki dolnowrzecionowe?
Frezarki są urządzeniami, które za dobre zastąpiły dłuta w zakładach zajmujących się przetwórstwem drewna. W zakładach przetwórczych różnego rodzaju często spotykane są frezarki górnowrzecionowe, jednak w przypadku obróbki drewna o wiele częściej wykorzystuje się frezarki dolnowrzecionowe. Specyficzny sposób frezowania tych urządzeń pozwala na wykonanie zaawansowanej obróbki drewna. Za jej pomocą można stworzyć skomplikowane żłobienia, rowki, otwory czy pióra.
Na jakiej zasadzie działają frezarki dolnowrzecionowe?
W przypadku frezarek dolnowrzecionowych wrzeciono frezujące z napędem znajduje się pod blatem głównym maszyny a trzpień z narzędziem obróbczym może znajdować się w dowolnym położeniu w odniesieniu do krawędzi blatu. Z uwagi na pracę nad otwartym, napędzonym narzędziem obróbczym, należy zachować szczególną ostrożność podczas obsługi maszyny. Wykorzystuje się je najczęściej do frezowania profilowego. Ze względu na to, że podczas pracy na maszynie, operator nie widzi narzędzia skrawającego, praca przy nich powinna być wykonywana wyłącznie przez specjalistów z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem.
Nie mniej ważny jest odpowiedni dobór sprzętu. Frezarki dolnowrzecionowe HOLZKRAFT charakteryzuje spora masa własna, żeliwny odlew wrzeciennika i blatu głównego oraz duża moc dla napędu wrzeciona. Sprawdzają się świetnie do tworzenia skomplikowanych elementów i detali, wręgów, felców, wczepów, czopów oraz prostych rowków. Wyposażone są w precyzyjną regulację położenia wrzeciona oraz prowadnic za pomocą pokręteł. Frezarki posiadają wyłącznie stały blat żeliwny lub stałą żeliwną część w przestrzeni roboczej z ruchomym stolikiem. Na ruchomym stoliku może być zamontowany liniał bazowy lub stół roboczy na ramieniu wysięgnika dla lepszego podparcia elementów. Atutem urządzeń jest przechył wrzeciona, który pozwala na wykorzystanie maszyn jeszcze w szerszym zakresie.
Przed rozpoczęciem pracy z frezarką dolnowrzecionową niezbędne jest odpowiednie przygotowanie miejsca pracy. Konieczne jest znalezienie miejsca na odpady, powstałe w trakcie obróbki drewna. Ich pozostawianie na blacie roboczym może znacznie utrudnić pracę i zmniejszyć bezpieczeństwo pracy. Materiał musi dobrze przylegać do powierzchni blatu, aby się nie przemieszczał podczas frezowania. Warto zwrócić uwagę także na odpowiednie zamocowanie narzędzia obróbczego, tak, aby nie nastąpiło jego zluzowanie lub wypadnięcie. Frezowanie należy przeprowadzać spokojnymi, płynnymi ruchami. Zbyt szybkie lub nierównomierne przesuwanie materiału w odniesieniu do freza obróbczego może doprowadzić do powstawania postrzępień i nierówności. Pracę na tego typu maszynie znacznie ułatwiają różnego rodzaju Urządzenia posuwowe HOLZKRAFT znajdujące się w ofercie WOLSEN.