Frezowanie CNC w teorii i praktyce
Obecnie większość przedsiębiorstw, niezależnie od branży, w jakiej działają, dąży do jak największej cyfryzacji i automatyzacji procesów. Frezowanie CNC jest jedną z najbardziej uniwersalnych metod produkcji różnego rodzaju części. Za pomocą specjalistycznych urządzeń możliwe jest wykonanie elementów o praktycznie dowolnym kształcie czy geometrii. Obecnie metodą frezowania CNC obrabia się różnego rodzaju surowce, wykonuje się frezy, gwinty, otwory czy rowki.
Frezowanie CNC od strony teoretycznej i praktycznej
Frezowanie CNC jest jedną z dwóch podstawowych metod obróbki skrawaniem. Zgodnie z teorią podczas procesu produkcji z bryły surowca poprzez skrawanie powstaje pożądany element. Praca ta przebiega zgodnie z wcześniej wykonanym projektem. Do skrawania wykorzystuje się specjalne narzędzia, które wielokrotnie przesuwają się względem obrabianego materiału, dzięki czemu proces przebiega w kontrolowany sposób. Finalnym efektem procesu jest gotowy element oraz wióry będące pozostałością po skrawaniu.
Obecnie za pomocą frezowania CNC można obrabiać metal, stal, drewno oraz tworzywa sztuczne. Dzięki dużej różnorodności, jeżeli chodzi o maszyny, możliwe jest dopasowanie całego parku maszynowego zgodnie z potrzebami producenta. Decydując się na zakup tego rodzaju sprzętu, warto zdecydować się na taki, pochodzący z renomowanej firmy. Bardzo dobrą jakością wykonania oraz dużą różnorodnością charakteryzują się frezarki CNC Optimum. Frezarki tej firmy gwarantują wysoką precyzję obróbki, uniwersalność, powtarzalność elementów oraz idealne dopasowanie się do projektu.
W praktyce proces frezowania CNC rozpoczyna się od wykonania odpowiedniego projektu. Następnie na stole obrabiarki umieszcza się blok materiału i unieruchamia się go za pomocą imadeł lub innych przyrządów mocujących. Następnie narzędzie skrawające wprawiane jest w ruch. Wirując wokół surowca, usuwa nadmiar materiału i tworzy pożądany element. Obrabiarka CNC wyposażona jest we frezy, które wielokrotnie zagłębiają się i wychodzą z surowca, tworząc drobne, krótkie wióry, które można łatwo usunąć ze strefy skrawania.