Jakie części do okleinarek podlegają wymianie?
Okleiniarki są urządzeniami, stanowiącymi wręcz niezbędny element wyposażenia zakładów stolarskich czy przedsiębiorstw produkujących meble. Krawędzie płyt meblowych nie prezentuje się zbyt estetycznie, dlatego też konieczne jest pokrycie ich trwałym i dobrze wyglądającym obrzeżem. Dostępne są również modele wykorzystywane podczas produkcji okien do oklejania profili okiennych. Za pomocą okleiniarki można okleić zarówno płaskie powierzchnie, jak i elementy krzywoliniowe. Dzięki wykorzystaniu tych maszyn meble zyskują gładkie, estetyczne powierzchnie. Warto pamiętać, że każde mocno eksploatowanie urządzenie może po jakimś czasie ulec awarii. Okleiniarki nie są urządzeniami awaryjnymi, jednak niekiedy może zajść potrzeba wymiany niektórych elementów.
Które z części w okleiniarkach można wymienić na nowe?
Pierwsze dostępne na rynku okleiniarki nie były tak zaawansowane, jak ich obecne odpowiedniki. Wielu części nie można było dostać, a więc naprawa maszyny była niemożliwa. Aktualnie okleiniarki dostępne są w wielu modelach i zestawach, dzięki czemu urządzenie to można idealnie dopasować do potrzeb danego przedsiębiorstwa. Do najczęściej spotykanych modeli należy okleiniarka do wąskich płaszczyzn, okleiniarka krzywoliniowa oraz okleiniarka do elementów prosto i krzywoliniowych. Dużą zaletą obecnie dostępnych okleiniarek jest to, że w przypadku uszkodzenia któregoś z elementów można go bezproblemowo wymienić na nowy.
Wśród części zamiennych, które można wykorzystać w okleiniarkach, można wyróżnić:
- Wałki klejowe,
- Elementy odpowiedzialne za dozowanie kleju,
- Grzałki palcowe i płaski,
- Zawory,
- Siłowniki,
- Sterowniki i termoregulatory,
- Pasy dociskowe,
- Przekładnie,
- Rolki okleinowe,
- Wały napędowe.
Jak już wspomniano, podstawowe modele okleiniarki można dodatkowo wyposażać w elementy jeszcze bardziej usprawniające i automatyzujące pracę, jak na przykład mechanizm posuwu. Warto pamiętać, że odpowiednio przyklejone obrzeże ma ogromny wpływ na estetykę wyrobu meblarskiego, technika ma wpływ również na to, czy ten element po krótkim czasie nie odklei się od powierzchni płyty.